Silniki ABB dedykowane dla przemysłu spożywczego

Silniki elektryczne dedykowane dla przemysłu spożywczego? Tak! Firma ABB oferuje seryjne silniki o korpusach zbudowanych ze stali nierdzewnej, materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Stopień ochrony IP69 oznacza, że niestraszne dla naszego silnika jest mycie go ciepłą wodą 80°C pod wysokim ciśnieniem (100 bar).

Czytaj dalej

CKF-B TRMS Czujnik kolejności i zaniku fazy

Używamy coraz więcej odbiorników energii elektrycznej o charakterystyce nieliniowej. Zasilacze komputerów, ledowe źródła światła, pralki z regulowaną prędkością obrotową bębna. To powoduje, że napięcie w naszej sieci się odkształca, nie jest już sinusoidalne. Dlatego proste zabezpieczenia nie zawsze już wystarczą. Firma F&F oferuje znany wszystkim przekaźnik CKF-B czujnik kolejności i zaniku fazy w wersji TrueRMS. Dzięku pomiarowi rzeczywistej skutecznej wartości napięcia (to właśnie jest TrueRMS) czujnik gwarantuje poprawne działanie i skuteczną funkcję ochronną także w mocno zakłóconej sieci.

Czytaj dalej

SZ200 - nowe wyłączniki nadmiarowo-prądowe ABB!

Nowa seria wyłączników nadmiarowo-prądowych ABB serii SZ200 to rozwiązanie nie tylko dla instalacji domowych, ale również dla użytku komercyjnego. Wysoka niezawodność i kompatybilność ze wszystkimi produktami ABB powodują, że wyłączniki modułowe SZ200 doskonale uzupełniają istniejące wyroby. Seria SZ200 zastępuje znaną serią SH200.

Podstawowe zalety nowej serii:
  • Podwójne zaciski - wyłączniki wyposażone są w cylindryczne podwójne zaciski do podłączenia szyn mostkujących i przewodów o przekroju 35 mm2 (25 mm2) i 10 mm2.
  • Wskazanie pozycji styków - wyłączniki instalacyjne serii SZ200 wyposażone są we wskazanie pozycji położenia styków (CPI) w okienkach pod dźwignią. Użytkownik może sprawdzić, czy wyłącznik jest włączony czy wyłączony.
  • Aż cztery przewody o różnych przekrojach mogą być zamocowane do jednego zacisku.
  • Można zamontować szynę grzebieniową na dole i na górze.
  • Wyłączniki posiadają certyfikat zgodnie z PN EN 60898-1 – są przeznaczone do obsługi przez wszystkich użytkowników

Czytaj dalej

COMEL UPD – Napędy silnikowe AC z bateryjnym podtrzymaniem zasilania

Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach przemysłowych staje się coraz bardziej rozpowszechnione. W rozdzielnicach elektrycznych pełnią głównie funkcje podtrzymania zasilania dla obwodów sterowania. Dobór zasilacza, który zapewniłby ciągłość zasilania dla wszystkich obwodów, w tym zasilania trójfazowego silników indukcyjnych, wymaga zastosowania urządzeń zdolnych do przenoszenia dużych prądów rozruchowych i przeciążeniowych. W większości przypadków wymaga to wielokrotnego przewymiarowania dedykowanego UPSa. Najbardziej skutecznym ograniczeniem wymaganej mocy rozruchowej dla trójfazowego silnika klatkowego jest sterowanie jego rozruchem i pracą poprzez napęd AC. Podłączenie zestawu falownik + silnik do zewnętrznego zasilacza UPS zapewni jego pracę z baterii zasilacza w momencie zaniku zasilania z sieci. Pojawia się jednak pytanie - jak wygląda w tym momencie tor prądowy układu zasilania? Blokowo można go przedstawić następująco: zabezpieczenie od strony mostka UPS, mostek, szyna DC, falownik UPS, zabezpieczenie napędu, mostek napędu, szyna DC, falownik napędu oraz silnik. Zwraca uwagę dublowanie funkcji realizowanych przez dwa niezależne urządzenia, co niesie ze sobą zwiększenie kosztów inwestycyjnych oraz znaczący wzrost strat w układzie zasilania. Rozwiązaniem dla takich aplikacji jest zastosowanie napędów COMEL UPD łączących dwie funkcje w jednym urządzeniu – UPSa i napędu AC. Falownikowe sterowanie silnikiem odbywa się z zachowaniem wszystkich standardów napędowych oferowanych przez czołowych producentów napędów. Potrzymanie pracy silnika zapewniają wysokiej jakości akumulatory zasilające szynę DC napędu w momencie zaniku zasilania z sieci. Koszt układu COMEL UPD jest zbliżony do cen standardowych, trójfazowych zasilaczy UPS oferowanych na polskim rynku. Moc, czas podtrzymania oraz sterowanie dobierane jest indywidualnie do potrzeb klienta i aplikacji. Budowa urządzenia oparta jest o produkty oferowane przez renomowanych, europejskich producentów elektrotechniki. Zapraszamy do przesyłania zapytań ofertowych na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Retrofity wyłączników APU 30 wersja stacjonarna

Od wielu lat COMEL współpracuje z łódzkimi ekspertami z firmy ORAM, znanego producenta trwałych styczników próżniowych. ORAM opracował specjalne retrofity wyłączników APU-30 (a takżę APU-50), powszechnie stosowanych w polskim przemyśle. Wyłączniki APU były produkowane przez bielską APENĘ. Z racji "podeszłego wieku" APU są zastępowane przez wyroby nowsze. Często jednak użytkownik jet zaskoczony wysokim kosztem przeróbek istniejących rozdzielnic i ich układu szyn, przeróbek które są wywołane zamianą stosunkowo dużego wyłącznika APU na mniejszy produkt współczesny. 

W związku z licznymi zapytaniami ORAM opracował tzw. retrofit, a więc przygotowany wymiarowo i elektrycznie wyrób, który po wyjęciu starego APU idealnie pasuje w jego miejsce. Skraca to znacznie czas przestoju instalacji, ilość godzin robocizny, ilość potrzebnych materiałów, a w konsekwencji pozwala zaoszczędzić fundusze inwestora. Prostota montażu i uruchomienia zamiennika zaproponowanego przez ORAM pozwala często wykonać prace siłami własnymi działu utrzymania ruchu zakładu.

Retrofity wyłączników APU służą do łączenia prądów roboczych i zabezpieczania obwodów elektrycznych niskiego napięcia przed skutkami przeciążeń i zwarć. Przystosowane są do pracy w temperaturze otoczenia od -40°C do +55°C w otoczeniu pozbawionym par, gazów wybuchowych lub chemicznie czynnych.

 

Retrofity składają się z:

- adaptera - konstrukcji wsporczej (umożliwiającej zamocowanie w miejsce obecnego APU),

- bloku wyłącznika z napędem ręcznym lub napędem silnikowym,

- wyzwalacza nadprądowego (z regulacją prądu odbiornika) do ochrony transformatorów i linii kablowych przed skutkami zwarć i przeciążeń,

- wyzwalacza napięciowego wzrostowego /SV/ lub wyzwalacza podnapięciowego /SP/ – do wyboru, możliwy tylko jeden,

- styków pomocniczych /NO i NC/

– w zależności od typu:

- panelu sterowania miejscowego (wersja ...SM),

- szyn dopasowujących do obecnego rozstawu szyn w rozdzielnicy (rozstaw zacisków 100mm),

- akcesoriów do napędu ręcznego pośredniego: szyld,wałek, dźwignia.

Człon przyłączeniowy wyłącznika umożliwia podłączenie podłączenie przewodów i szyn: AL lub Cu.